Mikołaj Rutkowski

BIOGRAFIA

Mikołaj Rutkowski z wykształcenia jest politologiem i technikiem budownictwa, z zamiłowania fotografem, podróżnikiem, entuzjastą muzyki i Portugalii. Na co dzień prowadzi zupełnie nieartystyczne życie. Za to od lat pasjonuje się fotografią portretową i pasję tę realizuje osiągając coraz to nowe cele. Od 2006 roku fotografował jako freelancer rozmaite wydarzenia kulturalne na terenie całego kraju oraz poza granicami. W roku 2011 został zaproszony do współpracy przez agencję Prestige MJM organizującą koncerty światowych gwiazd muzyki. Jego zdjęcia ukazywały się w prasie i wydawnictwach książkowych.

DLACZEGO FOTOGRAFUJĘ?

Fascynują mnie ludzie. Lubię się im przyglądać w restauracji, czy na ulicy. Fotografia zdaję się najpełniej zaspokajać moją ciekawość drugiego człowieka. Fotografowanie ludzi w ogóle, a tworzenie portretów w szczególności, opiera się na ingerencji w czyjąś prywatność, co z fotografii portretowej czyni sztukę wyjątkowo trudną.
Stając z aparatem naprzeciwko moich modeli zawsze jestem tą sytuacją skrępowany. Największym wyzwaniem staje się wówczas przekucie mojej tremy w atmosferę skupienia i naturalności, tak by tworzone zdjęcia były autentyczne i niewymuszone...
Aparat fotograficzny, za którym się chowam, staje się dla mnie alibi, przepustką do poznawania drugiego człowieka takim, jakim jest naprawdę.