Mikołaj Rutkowski

MĘSKA TWARZ

Męska Twarz - to finał mojej prawie trzyletniej podróży i niezwykłych spotkań z mężczyznami ze świata literatury, teatru, muzyki czy mediów. Spotkań doprawionych szczyptą historii i anegdotami z ostatniego 25-ciolecia. Jest to cykl trzydziestu spojrzeń w twarze mężczyzn, próba pokazania kondycji człowieka na różnych etapach jego życia. Jest to również swoiste studium twarzy, na których uwidacznia się osobowość moich bohaterów. Każda z prezentowanych postaci jawi się jako wyjątkowa "pojedynczość", zaś ich twarze stanowią miejsce prawdy o człowieku. Portret stał się dla mnie formą spotkania z drugim człowiekiem. Przykuwając wzrok do powierzchowności, będącej  obrazem ludzkiego wnętrza, zachęca do odczytywania w spojrzeniach ludzkich emocji.
Bardzo chciałem, by były to portrety intymne i prawdziwe, pozbawione kontekstu, czasu i miejsca, skupiające uwagę na człowieku i jego spojrzeniu.
Fakt, że na zdjęciach uwiecznieni są ludzie powszechnie znani nie czyni ich jeszcze wyjątkowymi. Jestem głęboko przekonany, że ważniejszym od tego na kogo się patrzy jest to, w jaki sposób się patrzy. Dlatego zależało mi na tym, aby zajrzeć w oczy tych, którzy stawali przed moim obiektywem i spróbować wydobyć z nich prawdziwość i intymność, która pozostaje nieodgadniona...

Mikołaj Rutkowski

Wystawę "Męska twarz"  można było oglądać w październiku 2014 roku w poznańskiej Galerii 2πR.